Ochotnicza Straz Pozarna w Sokolce. OSP Sokolka. 07-140 Sadowne. Powiat: Wegrowski. Wojewodztwo: Mazowieckie. Wpis w KRS: 0000239577.
07
Kwi
2021
O Sokółce
SOKÓŁKA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Maliszewski   
niedziela, 26 grudnia 2010 16:03

 

 

Sokółka

 

 

Państwo Polska
Wojew├│dztwo mazowieckie
Powiat w─Ögrowski
Gmina Sadowne
Liczba ludno┼Ťci (2002) 485
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 07 - 140
Tablice rejestracyjne WWE

 

 

Sok├│┼éka ÔÇô wie┼Ť w Polsce po┼éo┼╝ona w wojew├│dztwie mazowieckim, w powiecie w─Ögrowskim, w gminie Sadowne.

 

 

Nazwa wsi pochodzi od nazwiska Soko┼é albo od ptaka - soko┼éa. Nazwa pojawi┼éa si─Ö w 1535 r. jako Sokolek, w 1552 r. w dokumentach wyst─Öpuje Sokolka, w 1808 r. - Soku┼éka, w 1821 r. - Sok├│┼éka, a w 1890 r. - Sok├│┼éki. Nazwa miejscowo┼Ťci jest o niejednoznacznej motywacji.

 

 

LEGENDA:

Nazwa miejscowo┼Ťci Sok├│┼éka, w kt├│rej mieszkamy pochodzi od ptak├│w. Najpierw wie┼Ť ta nie mia┼éa nazwy, by┼éa to niewielka osada. Mieszka┼äcy wsi widzieli gniazda na sosnach i innych du┼╝ych, roz┼éo┼╝ystych drzewach, lecz my┼Ťleli, ┼╝e to gniazda wron i srok. Wie┼Ť, w kt├│rej mieszkamy mia┼éa si─Ö nazywa─ç Sosnowina, gdy┼╝ otacza┼éo j─ů bardzo du┼╝o sosen. Pewnego dnia do wsi sprowadzi┼é si─Ö naukowiec. Mieszka┼é on u pa┼ästwa, kt├│rzy mieli sosny, a w┼Ťr├│d nich by┼éo du┼╝o gniazd. Naukowiec obserwowa┼é ptaki; stwierdzi┼é, ┼╝e to nie wrony, ani nie sroki. Po d┼éu┼╝szej analizie uzna┼é, ┼╝e to soko┼éy. O swoim odkryciu powiedzia┼é ludziom, z kt├│rymi mieszka┼é. Najdziwniejsze by┼éo to, ┼╝e ptaki te zachowywa┼éy si─Ö jak obro┼äcy mieszka┼äc├│w, szczeg├│lnie dzieci. Gdy pewnego dnia zagin─Ö┼éa ma┼éa dziewczynka, rozpacz rodzic├│w by┼éa ogromna. Wszyscy mieszka┼äcy szukali dziewczynki. Wszystko na nic. Dopiero te ptaki ÔÇô soko┼éy znalaz┼éy dziewczynk─Ö w lesie i doprowadzi┼éy tam jej rodzic├│w. Wie┼Ť─ç ta rozesz┼éa si─Ö szybko po wsi. Aby uczci─ç to wydarzenie postanowiony na cze┼Ť─ç tych m─ůdrych ptak├│w wie┼Ť nazwa─ç Sok├│┼éka.

 

 

Historia

Miejscowo┼Ť─ç ta powsta┼éa w 1530 r. Przypuszczanie w 1680 r. kapitu┼éa warszawskiej kolegiaty ┼Ťw. Jana osadzi┼éa tu ch┼éop├│w, nazywanych przez tubylc├│w Kurpiami. Wie┼Ť i folwark by┼éy cz─Ö┼Ťci─ů d├│br ko┼éodzi─ůskich. Hrabia Andrzej Zamoyski zamieni┼é z rz─ůdem rosyjskim twierdz─Ö Zamo┼Ť─ç na dobra ko┼éodzi─ůskie. W 1564 r. by┼éa we wsi karczma, m┼éyn i mieszka┼éo 3 rzemie┼Ťlnik├│w. W 1797 r. wie┼Ť nale┼╝a┼éa do parafii Sadowne. W wyniku uw┼éaszczenia w 1864 r. ch┼éopi otrzymali ponad 583 morgi ziemi u┼╝ytkowej i ponad 50 m├│rg nieu┼╝ytk├│w. W 1890 r Sok├│┼éka mia┼éa 567 m├│rg ziemi, z tego 237 m├│rg w┼éo┼Ťcia┼äskich. W 1921 r na  509 mieszka┼äc├│w by┼éo tu 15 ┼╗yd├│w.

 

 

W latach 1643 - 1690 do najstarszych rod├│w nale┼╝a┼éy m. in. nast─Öpuj─ůce rodziny:

 • Konik (1643),
 • Trojan (1643),
 • Twardo (1644),
 • Perzyna (do 1690),
 • W├│jcik (do 1690),

 

 

W 1964 r. wybudowano tu now─ů szko┼é─Ö podstawow─ů, kt├│r─ů zlikwidowa┼éa gmina w 2001 r. Obecnie w tym budynku, od 2005 r. istnieje Jednostka Ochotniczej Stra┼╝y Po┼╝arnej w Sok├│┼éce.

 

 

W czasie II Wojny Światowej, w sierpniu 1944 r., przez 12 dni toczyły się tu ciężkie walki. W ich wyniku spłonęło ok. 50% wszystkich zagród.

 

 

Podczas Kampanii Wrze┼Ťniowej w nocy z 2 na 3 wrze┼Ťnia 1939 r. na stacj─Ö kolejow─ů w Sadownem przyby┼éy pu┼éki wile┼äskie, kt├│re zatrzyma┼éy si─Ö na dzie┼ä w okolicznym lesie, a noc─ů pomaszerowa┼éy w kierunku Broku i Ostrowi Mazowieckiej. Stacjonuj─ůce tu wojsko polskie sta┼éo si─Ö niebawem celem nalot├│w lotnictwa niemieckiego. Powsta┼éo podejrzenie, ┼╝e by┼é to skutek radiowych meldunk├│w dywersant├│w, rekrutuj─ůcych si─Ö spo┼Ťr├│d miejscowych kolonist├│w. 4 wrze┼Ťnia w godzinach przedpo┼éudniowych Luftwaffe dokona┼é nalotu na stacj─Ö kolejow─ů w Sadownem, maj─ůc zapewne dok┼éadne informacje o ruchach wojsk polskich. Jak opowiadali potem naoczni ┼Ťwiadkowie, w pobli┼╝u stacjonuj─ůcych wtedy w lesie ┼╝o┼énierzy polskich kr─Öcili si─Ö cz─Östo dwaj m┼éodzi koloni┼Ťci, pochodz─ůcy rzekomo z Sojk├│wka. Nale┼╝y s─ůdzi─ç, ┼╝e byli to ┼é─ůcznicy, wsp├│┼édzia┼éaj─ůcy z tajn─ů niemieck─ů radiostacj─ů, kt├│ra wysy┼éa┼éa w eter zdradzieckie komunikaty.

 

 

Akcja na poci─ůg z materia┼éami ┼éatwopalnymi. W sierpniu 1943 r. zosta┼éa przeprowadzona akcja na poci─ůg towarowy relacji Warszawa - Bia┼éystok, sk┼éadaj─ůcy si─Ö z 42 wagon├│w, wioz─ůcych materia┼éy p─Ödna na front wschodni (benzyn─Ö, rop─Ö, smo┼é─Ö, itp.). Akcj─Ö przeprowadzono na odcinku Zagrodniki - rzeczka Ugoszcz, po uzyskaniu informacji od dy┼╝urnego ruchu na stacji kolejowej Sadowne, Jana Jaworskiego, o awizowanym z Warszawy do Bia┼éegostoku poci─ůgu towarowym z materia┼éami ┼éatwopalnymi.

Patrol w liczbie 6 ludzi, pod dow├│dztwem kpr. sapera Stanis┼éawa Kowalczyka ps. "Skok", zaj─ů┼é miejsca wzd┼éu┼╝ toru kolejowego w odst─Öpach ok. 10 - metrowych. Przeje┼╝d┼╝aj─ůcy poci─ůg zosta┼é obrzucony butelkami z benzyn─ů. Ogie┼ä obj─ů┼é prawie ca┼éy sk┼éad poci─ůgu, zapali┼éy si─Ö przewo┼╝one materia┼éy. Poci─ůg zatrzyma┼é si─Ö przed wsi─ů Zieleniec. Za┼éoga zd─ů┼╝y┼éa odczepi─ç dwa przednie wagony i dojecha─ç z nimi do stacji kolejowej Sadowne. Poza spalonymi wagonami i przewo┼╝onymi materia┼éem zniszczone zosta┼éy oba tory na d┼éugo┼Ťci ok. 1 km, powoduj─ůc przerw─Ö w ruchu poci─ůg├│w trwaj─ůc─ů ok 18 godzin. W akcji udzia┼é wzi─Öli d-ca - kpr. saper S. Kowalczyk "Skok" z Sadownego, st. strz. Aleksander Ga┼é─ůzka ps. "Gal" z Grabin, st. strz. J├│zef Rostek ps. "Ma┼éoletni", strz. Stefan Stryjek ps. "Grusza" z Zarzetki, Wincenty Tadeusz Rostek ps. "Wrona" i Tadeusz Mali┼äski ps. "Zryw", Edward Wyrobek ps. "S┼éo┼ä II" z Sadownego.

Akcj─Ö na poci─ůg zainicjowa┼é d-ca plutonu sapersko - minerskiego sier┼╝. Wincenty Kawicki ps. "Korwat", a ubezpiecza┼é 7 - osobowy patrol: Stanis┼éaw Czajka ps. "Rych┼éy" - dow├│dca z Sadownego, Kazimierz Szymanik ps. "Brzoza" z Sadownego, Piotr Gr─Ödziak ps. "Kiks" z Bojewa, Wac┼éaw Olton ps. "Szczygie┼é", Feliks Kawicki "Karlicz", Zygmunt Zalewski ps. "Zyndram" z Dzia┼éek i Ryszard Piotrowski ps. "Malinka". Oba patrole wycofa┼éy si─Ö bez strat.

 

 

KALENDARIUM:

 • 1947 ÔÇô p. Kazimierz Chojnowski uruchamia ku┼║ni─Ö, pierwsz─ů w Sok├│┼éce i chyba okolicy.
 • 1949 ÔÇô powstaje m┼éyn, kt├│ry ┼Ťwiadczy┼é us┼éugi mieszka┼äcom i ca┼éej okolicy. Jego w┼éa┼Ťcicielem by┼é p. Grotkowski. Niestety, m┼éyn ten w wyniku po┼╝aru zosta┼é doszcz─Ötnie zniszczony w latach dziewi─Ö─çdziesi─ůtych.
 • 1952 ÔÇô mieszkaniec naszej wioski p. Tracz zostaje w├│jtem ├│wczesnej Gromadzkiej Rady Narodowej.
 • 1959 ÔÇô w Sok├│┼éce pojawi┼é si─Ö pierwszy pojazd mechaniczny. By┼é to motor ÔÇ×JunakÔÇŁ. Jego w┼éa┼Ťcicielem by┼é p. Sk├│ra.
 • 1960 ÔÇô przeprowadzona zosta┼éa elektryfikacja wsi.
 • 1961 ÔÇô za┼éo┼╝enie radia; nadawa┼éo ono jeden program.
 • 1963 ÔÇô p. Grotkowski staje si─Ö posiadaczem pierwszego czarno-bia┼éego telewizora.
 • 1963 ÔÇô powstaje klub kawiarenka; mie┼Ťci┼é si─Ö w prywatnym domu, a prowadzony by┼é przez p. Pilaw─Ö p├│┼║niej przez p. Wr├│bel; organizowano tu m.in.: konkursy recytatorskie.
 • 1964 ÔÇô uroczyste otwarcie nowej szko┼éy. Do tego czasu dzieci uczy┼éy si─Ö w domach prywatnych wynaj─Ötych na potrzeby szko┼éy.
 • 1968 ÔÇô otwarcie pierwszego sklepu GSS.
 • 1972 ÔÇô w wyniku huraganu, kt├│ry przeszed┼é przez Sok├│┼ék─Ö zniszczonych zosta┼éo wiele dom├│w i drzew.
 • 1975 ÔÇô wie┼Ť ma pierwszy telefon. Zostaje on za┼éo┼╝ony w szkole. Wybudowano r├│wnie┼╝ now─ů drog─Ö.
 • 1985 ÔÇô powstaje pierwsza linia autobusowa. W roku tym mia┼é miejsce tragiczne wypadek; jedno z tr├│jki dzieci, bawi─ůcych si─Ö na g├│rce piaskowej, zostaje zasypane przez piach.
 • 1997/98 ÔÇô budowa wodoci─ůgu; mieszka┼äcy maj─ů wreszcie czyst─ů wod─Ö.
 • 2001 ÔÇô radni gminy podj─Öli decyzj─Ö o likwidacji szko┼éy, mimo sprzeciwu mieszka┼äc├│w. W wyniku reform zniknie to, co z trudem powsta┼éo.
 • 2002 ÔÇô mieszkaniec naszej wsi p. Zdzis┼éaw Tracz zostaje w├│jtem Gminy Sadowne.
 • 2005 ÔÇô powstanie Ochotniczej Stra┼╝y Po┼╝arnej w Sok├│┼éce.
 • 2006 ÔÇô zostaje za┼éo┼╝one o┼Ťwietlenie w kierunku stacji PKP.
 • 2011 ÔÇô w wyniku nawa┼énicy, kt├│ra przesz┼éa przez wie┼Ť, zniszczonych zosta┼éo wiele dom├│w i drzew.

 

W latach 1975 - 1998 miejscowo┼Ť─ç po┼éo┼╝ona by┼éa w wojew├│dztwie siedleckim.

 

CIEKAWOSTKI:

Mo┼╝emy pochwali─ç si─Ö tym, ┼╝e w┼Ťr├│d nas mieszkaj─ů ludzie, kt├│rzy prze┼╝yli obie wojny ┼Ťwiatowe, a ich lasy s─ů bardzo ciekawe. Nale┼╝y do nich Pan Ga┼é─ůzka, kt├│re obecnie liczy┼éby 94 lat. Pan ten bra┼é udzia┼é w bitwie warszawskiej w 1920r. Pod wodz─ů marsza┼éka J├│zefa Pi┼ésudzkiego - rozgromiono wtedy armi─Ö bolszewick─ů. Inni starsi mieszka┼äcy wioski byli prze┼Ťladowani przez Niemc├│w w czasie II wojny ┼Ťwiatowej. Nale┼╝─ů do nich m.in: p. Jerzy Borsow, p. Zygmunt Wiechowski, p. Witold  Cymerman. Panowie Ci na prze┼éomie roku 1943/1944 i w czasie tzw. ÔÇŁ┼éapankiÔÇŁ organizowanej przez Niemc├│w i zostali wywiezieni do Niemiec. Pracowali tam jako robotnicy przymusowi, nie otrzymuj─ůc ┼╝adnego wynagrodzenia np. P. Cymerman pracowa┼é w fabryce wojskowej w Niemczech. Niemcy wyp┼éacali odszkodowania pieni─Ö┼╝ne tym ludziom. Niestety, za ten strach, kt├│ry wtedy prze┼╝yli nie mo┼╝na zap┼éaci─ç.

 

Zaludnienie

rok 1552 1583 1827 1840 1850 1890 1921 1944 1950 1967 2002
mieszka┼äcy 135 95 74   239 343 509 366 413 555 485
domy     12 26   40 82        

 

 

Wsp├│┼éczesno┼Ť─ç

Wie┼Ť jest zelektryfikowana, posiada wodoci─ůg. Czynne s─ů 3 sklepy spo┼╝ywczo - przemys┼éowe.

 

 

Obecnie jest to najg─Ö┼Ťciej zaludnion─ů wie┼Ť w naszej gminie. Spowodowane jest to faktem, i┼╝ obok Sok├│┼éki biegnie linia kolejowa Warszawa - Bia┼éystok. Ok. 1 km od Sok├│┼éki znajduje si─Ö stacja kolejowa Sadowne W─Ögrowskie (stacja ta by┼éa by┼éa zniszczona przez Niemc├│w podczas II Wojny ┼Üwiatowej). Obecna linia kolejowa to by┼éa w XIX wieku cz─Ö┼Ťci─ů linii warszawsko - petersburskiej - najwa┼╝niejszej linii kolejowej z Warszawy na wsch├│d. Podczas II Wojny ┼Üwiatowej sz┼éy transporty warszawskich ┼╗yd├│w z getta do Treblinki. So┼étys Sok├│┼éki Cymerman, pom├│g┼é dziewczynie, ┼╗yd├│wce, i p├│┼║niej przed oczami ca┼éej wsi, Niemcy go rozstrzelali.

 

 

Na uwag─Ö zas┼éuguj─ů tu tak┼╝e kompleksy le┼Ťne. To tam wczesn─ů jesieni─ů mo┼╝na znale┼║─ç wiele podgrzybk├│w i borowik├│w. Obecnym so┼étysem jest Artur ┼üaniewicz.

 

 

 

Bibliografia

 1. Andrzej Firewicz "Sadowne i okolice wczoraj i dzi┼Ť",
 2. Tadeusz Wangrat "Polska i powiat Węgrowski w przededniu i w czasie II Wojny Światowej",
 3. Anna Pu┼Ťcion kl. II LO w Sadownem - tekst, Anna Frankowska kl. II LO w Sadownem - zdj─Öcia Uczennice Zespo┼éu Szk├│┼é Ponadgimnazjalnych "Przewodnik turystyczny po gminie Sadowne".
 4. ┼╣r├│d┼éa w┼éasne: wywiady z ludno┼Ťci─ů mieszkaj─ůc─ů na Sok├│┼éce.
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

rok

1764

1827

1850

1890

1929

1944

1953

1967

2002

Sokółka

 

74

239

343

509

366

350

555

485

 


Related news items:
Older news items:

Poprawiony: ┼Ťroda, 07 kwietnia 2021 21:07
 
More articles :

» OSP Sok├│┼éka na fali rozkwitu!

Drodzy Sympatycy OSP Sok├│┼éka, ostatnio wiele dzia┼éo si─Ö w naszej jednostce co niestety spowodowa┼éo brak naszej aktywno┼Ťci, zar├│wno na naszym Facebookowym koncie oraz stronie internetowej, kt├│ra od samego pocz─ůtku poprzez swoje po┼Ťrednictwo...

» Nadanie Sztandaru dla OSP SOK├ô┼üKA 2017 r.

 Nadanie Sztandaru dla OSP SOK├ô┼üKA 2017 r.W dniu 30 kwietnia 2017 r. swoje ┼Ťwi─Öto obchodzili stra┼╝acy ochotnicy z terenu gminy Sadowne. Jednak by┼é to szczeg├│lnie wyj─ůtkowy dzie┼ä dla druhen i druh├│w Ochotniczej Stra┼╝y Po┼╝arnej w...

» Zaj─Öcia w NSP Ko┼éodzi─ů┼╝ oraz ZSP Sadowne 2017

 Zaj─Öcia w NSP Ko┼éodzi─ů┼╝ oraz ZSP Sadowne 2017 Niepubliczna Szko┼éa Podstawowa im. Janusza Korczaka w Ko┼éodzi─ů┼╝uDnia 21 kwietnia 2017 roku na zaproszenie Pani Dyrektor Gra┼╝yny Fr─ůczek udali┼Ťmy si─Ö do Niepublicznej Szko┼éy...

» Zebranie 22.04.2017 r.

 Zebranie 22.04.2017 r. Dnia 22.04.2017 r. o godzinie 12:00 w stra┼╝nicy OSP Sok├│┼éka odb─Ödzie si─Ö zebranie stra┼╝ackie.Obecno┼Ť─ç druh├│w OSP Sok├│┼éka obowi─ůzkowa.

» Og┼éoszenie ksi─ů┼╝ka OSP Sok├│┼éka.

 O G ┼ü O S Z E N I E   Ochotnicza Stra┼╝ Po┼╝arna w Sok├│┼éce informuje, ┼╝e jest w trakcie tworzenia ksi─ů┼╝ki stra┼╝ackiej, w kt├│rej b─Ödzie zawarta dzia┼éalno┼Ť─ç Stra┼╝y na prze┼éomie lat 2005 - 2017.  Ksi─ů┼╝ka...

Licznik odwiedzin!

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj49
mod_vvisit_counterWczoraj12
mod_vvisit_counterW tygodniu90
mod_vvisit_counterTydzień temu173
mod_vvisit_counterW miesi─ůcu518
mod_vvisit_counterMiesi─ůc temu562
mod_vvisit_counterRazem171701

Go┼Ťci online: 1
Twoje IP: 44.197.197.23
,
Dzisiaj jest: Wrz 22, 2021